Skip to content

192 Bridge AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1893

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2011

Property Information

Block12
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,014
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$628,600
74%
Improvement Value:$222,100
26%
Total Assessment$850,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+4.0%
2024$8,260+10.6%
2023$7,469+0.2%
2022$7,452+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1893