Skip to content

609 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block59
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,545
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$829,100
66%
Improvement Value:$425,500
34%
Total Assessment$1,254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,421+4.1%
2024$11,932+10.8%
2023$10,765+0.2%
2022$10,740+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 10071, Page 1296

Property Built

Built

Year Built: 1968