Skip to content

1224 Bay AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1966

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block1
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,659
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,200
72%
Improvement Value:$162,900
28%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+4.0%
2024$5,710+10.6%
2023$5,164+0.2%
2022$5,152+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13533, Page 1010

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5154, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1966