Skip to content

294 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block1
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,905
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,100
69%
Improvement Value:$275,100
31%
Total Assessment$887,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+9.5%
2024$8,185+10.6%
2023$7,401+0.2%
2022$7,384+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,905DeedBook 18015, Page 93Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 10592, Page 1642

Property Built

Built

Year Built: 1955