Skip to content

282 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1947

Last Sale Price
$1,735,000
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block1
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,825
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,000
64%
Improvement Value:$265,300
36%
Total Assessment$736,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+18.5%
2024$6,276+11.1%
2023$5,651+0.2%
2022$5,638+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,735,000
Sq Ft1,825DeedBook 19861, Page 1800Recorded11/29/2024

Property Sale

Sale
$1,099,900
Sq Ft1,825DeedBook 19538, Page 856Recorded11/15/2023

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4882, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1947