Skip to content

296 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block1
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,898
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$538,800
73%
Improvement Value:$195,200
27%
Total Assessment$734,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+4.0%
2024$7,127+10.6%
2023$6,445+0.2%
2022$6,430+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4526, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1968