Skip to content

325 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block28
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,790
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$962,400
53%
Improvement Value:$837,600
47%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,930+4.1%
2024$17,228+10.8%
2023$15,554+0.2%
2022$15,518+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016