Skip to content

55 North StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1930

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$754,000
78%
Improvement Value:$217,700
22%
Total Assessment$971,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+4.0%
2024$9,435+10.6%
2023$8,532+0.2%
2022$8,512+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 16156, Page 1578Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930