Skip to content

317 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1890

Last Sale Price
$2,635,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block28
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,254
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,203,000
82%
Improvement Value:$256,800
18%
Total Assessment$1,459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,744+4.0%
2024$14,175+10.6%
2023$12,817+0.2%
2022$12,788+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,635,000
Sq Ft2,254DeedBook 19543, Page 541Recorded11/21/2023

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,254DeedBook 19331, Page 1623Recorded3/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890