Skip to content

40 Karge StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2000

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
May 1, 2014

Property Information

Block28
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,359
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$718,000
52%
Improvement Value:$673,500
48%
Total Assessment$1,391,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,054+4.0%
2024$13,511+10.6%
2023$12,217+0.2%
2022$12,190+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft2,359DeedBook 15798, Page 917Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 13024, Page 1082

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 5753, Page 308