Skip to content

452 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1912

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block56
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,153
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,000
69%
Improvement Value:$372,100
31%
Total Assessment$1,200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+4.0%
2024$11,653+19.1%
2023$9,784-0.2%
2022$9,806+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft2,153DeedBook 17982, Page 1518Recorded7/27/2020

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 13971, Page 84

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 12664, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1912