Skip to content

193 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2004

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block2
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,223
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,900
56%
Improvement Value:$336,400
44%
Total Assessment$760,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+4.0%
2024$7,383+10.6%
2023$6,675+0.2%
2022$6,660+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004