Skip to content

2 Warren PlPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1981

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block2
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,694
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,700
52%
Improvement Value:$365,600
48%
Total Assessment$764,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,719+4.0%
2024$7,421+10.6%
2023$6,711+0.2%
2022$6,695+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,694DeedBook 19774, Page 663Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft2,694DeedBook 19039, Page 337Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5671, Page 739

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 4654, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1981