Skip to content

86 Twilight RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1958

Last Sale Price
$2,975,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block24
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,736
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$781,200
70%
Improvement Value:$338,800
30%
Total Assessment$1,120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312+4.0%
2024$10,875+10.6%
2023$9,834+0.2%
2022$9,811+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,975,000
Sq Ft2,736DeedBook 19673, Page 1198Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$1,047,500
DeedBook 13377, Page 1503

Property Built

Built

Year Built: 1958