Skip to content

527 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1890

Last Sale Price
$1,725,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block46
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,630
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$668,000
70%
Improvement Value:$285,300
30%
Total Assessment$953,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+4.0%
2024$9,257+14.4%
2023$8,092+1.1%
2022$8,001+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,725,000
Sq Ft1,630DeedBook 18289, Page 723Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 13510, Page 960

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5641, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1890