Skip to content

539 Club DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2022

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block49
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class20
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,234
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$716,000
35%
Improvement Value:$1,329,000
65%
Total Assessment$2,045,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,655+4.0%
2024$19,857+215.9%
2023$6,286+0.2%
2022$6,272+3.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 18434, Page 347Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

DeedBook 16264, Page 663Recorded12/11/2015