Skip to content

70 Goetze StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2021

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block68
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class21
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,063
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,074,000
47%
Improvement Value:$1,202,400
53%
Total Assessment$2,276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,992+4.0%
2024$22,104+10.6%
2023$19,987+110.7%
2022$9,485+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 12356, Page 31

Property Sale

Sale
$823,000
DeedBook 11511, Page 633

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5692, Page 897

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 5344, Page 711