Skip to content

179 Park AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block12
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,336
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
69%
Improvement Value:$284,400
31%
Total Assessment$930,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,397+4.0%
2024$9,034+10.6%
2023$8,169+0.2%
2022$8,150+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 10253, Page 1193

Property Built

Built

Year Built: 1935