Skip to content

82 Twilight RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block24
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,446
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$779,100
78%
Improvement Value:$218,700
22%
Total Assessment$997,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,078+4.0%
2024$9,689+10.6%
2023$8,761+2.0%
2022$8,589+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$869,850
DeedBook 13739, Page 1826

Property Built

Built

Year Built: 1925