Skip to content

42 Mount StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1890

Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block57
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
DescriptionA2SFG
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,650
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
62%
Improvement Value:$396,400
38%
Total Assessment$1,046,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,569+4.0%
2024$10,161+10.6%
2023$9,187+0.2%
2022$9,166+3.3%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,650DeedBook 16362, Page 512Recorded4/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890