Skip to content

668 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2014

Property Information

Block59
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,855
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$680,000
80%
Improvement Value:$170,000
20%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+4.0%
2024$8,254+10.6%
2023$7,463+0.2%
2022$7,446+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910