Skip to content

203 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1989

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 16, 1989

Property Information

Block2
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,978
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
54%
Improvement Value:$357,400
46%
Total Assessment$777,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,855+4.0%
2024$7,551+10.6%
2023$6,828+0.2%
2022$6,813+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4758, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1989