Skip to content

28 Mount StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block61
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage3,745
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$714,000
56%
Improvement Value:$568,900
44%
Total Assessment$1,282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,957+4.0%
2024$12,457+10.6%
2023$11,264+0.2%
2022$11,238+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,410,000
DeedBook 14528, Page 1871

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 13957, Page 126

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13706, Page 1496

Property Sale

Sale
$295,850
DeedBook 13096, Page 1486