Skip to content

509 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Feb 18, 2009

Property Information

Block61
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,112
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$862,500
76%
Improvement Value:$278,000
24%
Total Assessment$1,140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,519+4.0%
2024$11,074+10.6%
2023$10,014+0.2%
2022$9,991+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 14231, Page 1965

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5655, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1955