Skip to content

26 Mount StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block61
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,674
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
86%
Improvement Value:$200,000
14%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,140+4.0%
2024$13,594+10.6%
2023$12,292+0.2%
2022$12,264+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890