Skip to content

609 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block63
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class49
Description3SF1G
Dwellings3
ZoningR-50
Sq Footage3,177
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$956,300
54%
Improvement Value:$816,900
46%
Total Assessment$1,773,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,909+4.0%
2024$17,218+10.6%
2023$15,569+0.2%
2022$15,533+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,975,000

From:

To:

Sq Ft3,177DeedBook 15682, Page 1824Recorded11/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920