Skip to content

681 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block63
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,452
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$851,300
70%
Improvement Value:$365,200
30%
Total Assessment$1,216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,287+4.0%
2024$11,812+12.1%
2023$10,536+0.2%
2022$10,512+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,452DeedBook 15724, Page 267Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12981, Page 963

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 12617, Page 1458

Property Sale

Sale
$637,500
DeedBook 10114, Page 538

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5537, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1900