Skip to content

626 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1910

Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block63
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,312
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
76%
Improvement Value:$548,500
24%
Total Assessment$2,248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,710+4.0%
2024$21,833+10.6%
2023$19,742+0.2%
2022$19,697+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910