Skip to content

634 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 1992

Property Information

Block63
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,844,000
69%
Improvement Value:$828,200
31%
Total Assessment$2,672,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,989+4.0%
2024$25,947+10.6%
2023$23,462+0.2%
2022$23,408+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995