Skip to content

660 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920

Last Sale Price
$1,811,586
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block63
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,938
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
77%
Improvement Value:$495,000
23%
Total Assessment$2,195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,170+5.4%
2024$21,040+10.6%
2023$19,025+0.2%
2022$18,981+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,811,586
Sq Ft2,938DeedBook 17658, Page 871Recorded10/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920