Skip to content

549 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2014

Last Sale Price
$6,612,323
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block66
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description3926
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,926
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,265,000
83%
Improvement Value:$655,300
17%
Total Assessment$3,920,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,595+4.0%
2024$38,066+10.6%
2023$34,420+0.2%
2022$34,342+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,612,323
Sq Ft3,926DeedBook 19685, Page 1284Recorded5/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 2014