Skip to content

837 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1953

Last Sale Price
$866,450
Last Sale Date
Nov 10, 2006

Property Information

Block78
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,846
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$858,800
85%
Improvement Value:$153,000
15%
Total Assessment$1,011,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,219+4.0%
2024$9,825+10.6%
2023$8,884+0.2%
2022$8,863+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$866,450
DeedBook 13451, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1953