Skip to content

53 Johnson StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 28, 2013

Property Information

Block82
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF,2SF 2661
Dwellings2
ZoningR100
Sq Footage2,661
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,150,000
73%
Improvement Value:$426,800
27%
Total Assessment$1,576,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+4.0%
2024$15,311+14.5%
2023$13,368+0.2%
2022$13,338+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,661DeedBook 15674, Page 823Recorded10/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955