Skip to content

39 Johnson StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1930

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 3, 2012

Property Information

Block82
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,128
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$892,500
70%
Improvement Value:$382,800
30%
Total Assessment$1,275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+12.6%
2024$11,440+10.6%
2023$10,345+0.2%
2022$10,321+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 15209, Page 1641

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 5355, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1930