Skip to content

279 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2007

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block1545
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,972
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,300
45%
Improvement Value:$312,200
55%
Total Assessment$567,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,682+3.9%
2024$13,166+4.1%
2023$12,650+0.0%
2022$12,650+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12802, Page 1439