Skip to content

274 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2015

Last Sale Price
$851,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block1547
Lot115
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,518
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,300
68%
Improvement Value:$132,000
32%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+3.9%
2024$9,658+7.0%
2023$9,029+0.0%
2022$9,029+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$851,000
Sq Ft2,518DeedBook 18460, Page 649Recorded5/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015