Skip to content

1101 Bayview AveBayville, NJ 08721

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block1566
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,400
96%
Improvement Value:$10,200
4%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+3.9%
2024$5,800+4.1%
2023$5,573+0.0%
2022$5,573+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,296DeedBook 19088, Page 322Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15372, Page 633

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4956, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1955