Skip to content

228 Cypress DrBayville, NJ 08721

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block1566
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,200
70%
Improvement Value:$142,500
30%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+3.9%
2024$11,175+182.8%
2008$3,952+5.1%
2007$3,759+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,944DeedBook 20194, Page 1451Recorded11/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964