Skip to content

220 Cypress DrBayville, NJ 08721

Built 1976

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block1566
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,318
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,100
65%
Improvement Value:$157,300
35%
Total Assessment$449,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,835+3.9%
2024$10,426+4.1%
2023$10,017+0.0%
2022$10,017+15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,318DeedBook 17646, Page 1450Recorded10/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5604, Page 993

Property Sale

SaleMulti
$6,500
DeedBook 5023, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1976