Skip to content

340 Hayes AveBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 1993

Property Information

Block482
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,043
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
38%
Improvement Value:$160,800
62%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+3.9%
2024$6,018+4.1%
2023$5,782+0.0%
2022$5,782+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980