Skip to content

270 Brick AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block538
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,965
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
40%
Improvement Value:$146,100
60%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+3.9%
2024$5,693+4.1%
2023$5,470+0.0%
2022$5,470+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 15959, Page 1981Recorded12/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$323,900
DeedBook 13064, Page 916

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 11526, Page 1459

Property Sale

SaleMulti
$112,900
DeedBook 4892, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1975