Skip to content

472 Clifton AveBayville, NJ 08721

Built 1984

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 16, 1999

Property Information

Block727
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
27%
Improvement Value:$269,100
73%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+3.9%
2024$8,531+4.1%
2023$8,196+0.0%
2022$8,196+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5718, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1984