Skip to content

469 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Date
Jun 27, 2007

Property Information

Block727
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,146
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
35%
Improvement Value:$189,800
65%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+3.9%
2024$6,774+4.1%
2023$6,509+0.0%
2022$6,509+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975