Skip to content

483 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$2,000
Last Sale Date
Jun 28, 2000

Property Information

Block727
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,947
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
34%
Improvement Value:$209,400
66%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+3.9%
2024$7,403+4.1%
2023$7,113+0.0%
2022$7,113+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,000
DeedBook 10145, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 2000