Skip to content

462 Clifton AveBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block727
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,943
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
35%
Improvement Value:$187,000
65%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+3.9%
2024$6,626+5.3%
2023$6,295+0.0%
2022$6,295+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,500
Sq Ft1,943DeedBook 18540, Page 638Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,943DeedBook 16503, Page 476Recorded9/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4585, Page 439