Skip to content

338 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block101
Lot88
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class10
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,112
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,700
64%
Improvement Value:$171,400
36%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,298+5.2%
2024$11,688+3.5%
2023$11,293+1.3%
2022$11,150+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 15499, Page 1283

Property Sale

SaleMulti
$319,500
DeedBook 11820, Page 918