Skip to content

10 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block1047
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,396
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
29%
Improvement Value:$268,200
71%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+5.4%
2024$9,408+3.6%
2023$9,077+1.3%
2022$8,959+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 15858, Page 1854Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10129, Page 96

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5724, Page 781

Property Sale

Sale
$175,004
DeedBook 4775, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1988