Skip to content

18 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block1047
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,304
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
38%
Improvement Value:$188,700
62%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+5.4%
2024$7,525+3.6%
2023$7,261+1.3%
2022$7,167+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987