Skip to content

24 Polk Dr.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Date
Apr 15, 2024

Property Information

Block1047
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,577
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
47%
Improvement Value:$132,500
53%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+5.4%
2024$6,193+3.6%
2023$5,975+1.3%
2022$5,898+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987