Skip to content

19 N. Raleigh Rd.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
May 8, 1998

Property Information

Block106
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage940
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
52%
Improvement Value:$92,500
48%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,972+5.2%
2024$4,726+3.5%
2023$4,566+1.3%
2022$4,508+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5576, Page 98

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4996, Page 817